Article Category: Συνεντεύξεις

Invest in Women: Επενδύοντας στην Γυναίκα, Επενδύουμε στη Συνοχή και την Ανάπτυξη.

Συνεντεύξεις της Τζόζη Χριστοδούλου, Επίτροπος ισότητας των φύλων στην Κύπρο, και της Νεφέλη Χατζηιωαννίδου, βουλευτή επικρατείας στην Ελλάδα.Επιμέλεια: Η ομάδα βοηθών συντακτικής ομάδας ΕΝΘΑ

Η παλαιστινιακή-Ισραηλινή σύγκρουση:Ανάλυση της κρίσης και εκτίμηση των κινδύνων, συζήτηση με τον Κυριάκο Κενεβέζο

Επιμέλεια: Καραγιάννη Νίκη, Κουρτζίδη Ευαγγελία, Παρέσογλου Αναστασία, Ψαρά Κατερίνα-Χριστίνα, Ελευθερίου Μαρία, Μαραυγάκη Μελπομένη, προπτυχιακές φοιτήτριες της Νομικής Σχολής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Η μεταρρύθμιση του Κυπριακού δικαστηρίου συστήματος: έργα και προκλήσεις, συζήτηση με τον Γιώργο Ερωτοκρίτου

Τεχνητή νοημοσύνη, αλγόριθμοι και δίκαιο: Πού βαδίζουμε; Συζήτηση με τον Κωνσταντίνο Κουρούπη, Επίκουρο Καθηγητή Ευρωπαϊκού Δικαίου και Δικαίου Προσωπικών Δεδομένων στο Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου Frederick της Κύπρου.

Επιμέλεια: Καραγιάννη Νίκη, Κουρτζίδη Ευαγγελία, Παρέσογλου Αναστασία, Ψαρά Κατερίνα-Χριστίνα, Ελευθερίου Μαρία, προπτυχιακές φοιτήτριες της Νομικής Σχολής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Τεχνητή νοημοσύνη, αλγόριθμοι και δίκαιο: Πού βαδίζουμε; Συζήτηση με την Λίλιαν Μήτρου, τον Βασίλη Καρκατζούνη, τον Σπύρο Τάσση και τον Απόστολο Βόρρα, συγγραφείς του βιβλίου «Μπορεί ο Αλγόριθμος;»