Πολιτικές Σύνταξης

Θεματική περιοχή και Περιεχόμενο

Το περιοδικό στοχεύει στο να δημοσιεύει άρθρα από φοιτητές του Νομικού Τμήματος του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και από διακεκριμένους ακαδημαϊκούς και δκηγόρους σχετικά με την επικαιρότητα του ευρωπαϊκού, διεθνούς, Ελληνικού και Κυπριακού δικαίου. Τα άρθρα μπορούν να λαμβάνουν τη μορφή σχολίων επίκαιρης νομολογίας του ΔΕΕ, του ΕΔΔΑ ή ελληνικών και κυπριακών δικαστηρίων. Τα άρθρα αναλύουν, επίσης, θεωρητικά νομικά ζητήματα και προβληματισμούς.

Πολιτικές ενότητας

Articles

Επιλεγμένο Ανοικτές υποβολές Επιλεγμένο Έχει ευρετηριαστεί Επιλεγμένο Έχει περάσει από ομότιμη αξιολόγηση

Νέα και ανακοινώσεις

Επιλεγμένο Ανοικτές υποβολές Επιλεγμένο Έχει ευρετηριαστεί Μη επιλεγμένο Έχει περάσει από ομότιμη αξιολόγηση

Μελέτες και νομολογιακά σχόλια

Μη επιλεγμένο Ανοικτές υποβολές Επιλεγμένο Έχει ευρετηριαστεί Επιλεγμένο Έχει περάσει από ομότιμη αξιολόγηση

Διαδικασία ομότιμης αξιολόγησης

Όλα τα άρθρα αξιολογούνται από την συντακτική επιτροπή. Προϋπόθεση γιατην έγκρισή τους είναι η σύνδεσή τους με την  επικαιρότητα της νομικής επιστήμης και η ανάπτυξη κριτικής σκέψης.

Συχνότητα δημοσίευσης

Το περιοδικό δημοσιεύεται δύο φόρες τον χρόνο, τον Μάιο και τον Νοέμβριο. Το περιοδικό εκδίδεται ταυτόχρονα σε έντυπη και σε διαδικτυακή μορφή.

Πολιτική Ανοικτής Πρόσβασης

Η ελεύθερη πρόσβαση δεν σημαίνει ότι τα άρθρα δεν προστατεύονται από την Πνευματική ιδιοκτησία. Για κάθε χρήση των άρθρων (αναπαραγωγή, διανομή, παρουσίαση στο κοινό, κτλ) απαιτείται  η συναίνεση του συγγραφέα.